همراه : ۰۹۱۲۱۱۰۴۳۸۹

آناتومی قیر

آناتومی قیر

انواع مختلف قیر دارای ویژگی های مختلف و کاربرد های متفاوتی می باشند. علاوه بر این، کیفیت و استفاده از این محصول نفت بر اساس دو عامل می تواند متفاوت باشد:

  • منبع نفت خام
  • فرآیند پالایش

در اینجا، ما آناتومی سیستم های درجه بندی های مختلف مورد استفاده برای طبقه بندی قیر در سراسر جهان را شرح خواهیم داد. 

به دلیل روش های مختلف آزمایشات قیر، سیستم های درجه بندی های مختلف برای آن وجود دارد .

از آنجایی که قیر از نفت خام  تشکیل شده است، دارای ویژگی های مختلف و کاربرد های مختلف است، تعدادی از آزمون های قیر جهت پیکربندی سطح ویسکوزیته، ارزش نفوذ، عملکرد، سازگاری و غیره استفاده می شود.

همچنین ۳ دسته مختلف قیر بر اساس فرآیند تولید، از جمله قیر قطع، قیر اکسید شده و قیر امولسیون وجود دارد.

یکی از برجسته ترین روش های درجه بندی قیر بر اساس نتایج آزمون ویسکوزیته است.این آزمون برای تعیین ویژگی مایع قیر انجام می شود.

انجام آزمایش ویسکوزیته بر روی قیر منجر به طبقه بندی قیر در طیف وسیع نمرات از 10 تا 40  می شود. خوب است بدانیم که قیر با ویسکوزیته کم، برای نگهداری پیاده رو، عمدتا نرم تر است.

نمرات AC قیر معادل نمرات ویسکوزیته مورد استفاده در ایالات متحده است.به عبارت دیگر، درجه ویسکوزیته AC-   30 AC-30 درست مثل VG-30 در هند است. مهم است بدانید که برای درجه بندی قیر AC، سطح ویسکوزیته درجه به درجه دو برابر می شود. 

نمرات عملکرد قیر؛کدام درجه قابل اعتماد تر است؟

نمرات عملکرد قیر بر اساس آزمایشات مربوط به عملکرد قیر در دماهای مختلف طبقه بندی می شوند. همچنین به عنوان درجه بندی عملکرد فوق العاده ای از قیر طبیعی شناخته می شود، این نمرات ، راه حل های مناسبی برای مهندسانی است که می خواهند از ترک خوردگی حرارت جلوگیری کنند.

نمرات نفوذ؛کدام یک بهتر است: سخت ترین یا نرمترین؟

این نمرات قیر با توجه به سطح سختی و هماهنگی مواد قیر نامگذاری شده اند. قیر سخت تر ، که بهتر است برای استفاده در دمای گرم استفاده شود. به طور کلی، این اعداد نشان دهنده  درجه نفوذپذیری قیر است، که باعث می شود قیر در دمای بالا نرم و در دمای پایین سخت باشد. قیر 40/50، 60/70، 80/100، 85/100 برای ساخت جاده ها در آب و هوای مختلف مفید است.

 

نمرات قیری برش، بدون نیاز به گرما

دسته دوم نمرات قیر بر اساس فرآیند تولید آنها طبقه بندی می شوند. نمرات بریده بریده با افزودن حلال ها به قیر تولید می شود تا سطح ویسکوزیته را کاهش دهد. این روش شامل اضافه کردن مقادیر کنترل شده عصاره های نفتی مانند نفت سفید، روغن دیزل و روغن کوره تا قیر است. همانطور که در عنوان ذکر شد، قیر منقطع به حرارت نیاز ندارد. در مقایسه با سایر انواع قیر، حلال های فرار در برش ها، نیاز به گرمایش را با کاهش ویسکوزیته خود برآورده می کنند. درآب و هوای سرد قیر منقطع به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

امولسیون قیر؛دوستان خوب محیط زیست

امولسیون قیر به صنعت آمد تا از خسارات زیست محیطی قیر بکاهد. از آنجایی که قیر شکسته می شود شامل حلال های فرار است که یا تولید مواد سمی باعث آسیب به طبیعت، انسان و محیط زیست می شود. برای حل این مشکل، نمرات مختلف امولسیون قیر معرفی شده است.محتوای قیر در امولسیون حدود 60٪ است به عنوان مثال، زمانی که امولسیون در جاده اعمال می شود و ترکیب شروع به تنظیم می کند آب آزاد می شود . دلیل دیگری که وجود دارد این است که در نمرات امولسیون قیر به انرژی تبدیل می شود و نیازی به گرم کردن آنها وجود ندارد.

این محصول به وسیله ضد آب برای پوشش در ساخت جاده سودمند است. حمل و نقل راحت، بهره وری اقتصادی و ایمنی در محل کار، مزایای اصلی این محصول است .

 

قیر اکسید شده؛اصلاح شده به استفاده های مختلف صنعتی

نمرات قیر اکسید شده که با دمیدن هوا به قیر، به ماده لاستیکی شکل تبدیل می شود. در میان مشخصات منحصر به فرد قیر اکسید شده انعطاف پذیری، افزایش دوام، و مقاومت در برابر آب می توان اشاره کرد. هنگامی که اکسیداسیون اتفاق می افتد قیر از محتوای آب خود استفاده می کند

نمرات قیر اکسید شده برای مقاصد مختلف صنعتی، از جمله عایق سقف، کفپوش، پوشش لوله ها و رنگ ها توصیه می شود.

بیشترین استفاده از قیر طبیعی

موضوع مهم این است که بهترین درجه قیر بر اساس کاربرد آنها در دماهای مختلف انتخاب شود. مهندسان با توجه به قابلیت اطمینان آزمون ویسکوزیته، تحت تأثیر نمرات ویسکوزیته قیر قرار می گیرند. همراه با نمرات عملکرد سوپاپ از قیر، نمرات ویسکوزیته در ایالات متحده و استرالیا ترجیح داده می شود.

از سوی دیگر، بازار هند بیشتر به نمرات نفوذ قیر، به ویژه درجه 60/70 اعتقاد دارد. این نوع قیر معادل با درجه ویسکوزیته AC-10 است. هر چند در برخی از صنایع هند این هدف به پایان رسیده است که به نمرات ویسکوزیته قیر برای دستیابی به عملکرد بلندمدت قیر برسند.

در مجموع، برنامه های کاربردی مختلف و مسائل مربوط به عملکرد منجر به تغییر قیمت نمرات قیر می شود.